Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Denník starej dievky – Ako sa vyrovnať s bezdetnosťou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Nerozumiem tomu,...

...čo je cudzích ľudí - kadejaké kamarátky, kolegov, kolegyne a pod. - do toho, prečo niekto už má alebo ešte nemá deti. Takéto otázky považujem za veľmi netaktné, nemiestne.
Mimochodom - deti či dieťa možno aj adoptovať, osvojiť si.
 

Cudzi ludia VZDY vedia

"najlepsie" ako sa ini maju spravat/zit/rozhodovat...
 

Veru tak -

- a ich "Ja som ti to vravela!" nesmie nikdy chýbať.
 

 

Treba si uvedomiť to, že táto blogerka tu dlhodobo píše o sebe, povedal by som, že zásadne iba o sebe. Teda je istý predpoklad, že aj v robote koná podobne a tak isto hovorí o sebe, ako tu píše, prioritne o tom, že vyšla na ocot, že je stará dievka, a podobne, tak potom kolegovia logicky na to aj reagujú. Keby miesto toho trebárs politizovala, tak by s ňou kolegovia asi politizovali a neriešili jej bezdetnosť, či štatút starej dievky...

V minulosti som ju ešte pár krát čítal, najmä ak písala o svojom cestovaní. Nakoľko sám rád cestujem, tak som čakal nejaké dobré typy na cesty, ale bolo to zbytočné, blogy o tom, ako pila kávu v nejakej elitnej zahraničnej kaviarni ma neoslovili, ciele a dôvody mojich ciest sú iné.

A nakoľko už presne viem, že ako vidia jej "starodievkovský" stav jej babičky, tety, susedy a podobne, a čo si o ich rečiach myslí ona, tak som ju nadobro prestal čítať, veď v podstate sa už iba opakuje...

Teraz som to iba preto otvoril, lebo už do nadpisu montovala deti, čo bolo nóvum. Nakoľko mám také skúsenosti, že môže byť veľkou pohromou, ak žene-starej dievke začnú tikať biologické hodiny a si naplno uvedomí svoju, už možno nezvratnú bezdetnosť, tak som to zo zvedavosti otvoril. Taká osoba totiž občas máva nutkanie "osvojiť" si deti iných. Zasahuje do ich výchovy, do zabehaného rodinného života iných.
Ja mám už 64 rokov a videl som už pár takých prípadov, kde potom za cenu veľkých konfliktov musela rodina ukázať tej starej dievke, že kde je jej miesto a dať jej jasne najavo, že ak chcela nejaké deti vychovávať, tak si mala zadovážiť svoje vlastné. Takže zostáva dúfať, že aj táto blogerka si uvedomí svoju pozíciu a nevhodnými zásahmi do výchovy detí iných, nebude komplikovať zabehaný život inej rodiny...
 

Veru,...

...je to tak, ako píšete. Môj dojem z článkov tejto blogerky je taký istý. Tematicky aj formálne stále viac pripomínajú vyprchanú sódovku, navyše viacnásobne preváranú. Ani jej "cestopisy" ma akosi nezaujali, vypisovať o tom, ako si mieša kávu a obzerá pri tom svalnáčikov - to je detské.
Ale - čítajú jej to. A ešte len budú, keď začne kváskovať :-)
 

 

Z môjho pohľadu reagujete voči autorke netaktne, vidíte to dosť čierne ...
 

Vraj so starobou prichádza múdrosť...

tu prišla staroba sama...
 

Mam

3 deti, z toho jedna ma zhodou okolnosti tiez 42 rokov, slobodna, bezdetna. Synovci a netere ju miluju, venuje sa im, rodicia su radi, ked si mozu trochu oddychnut. Rozhodne nezasahuje do vychovy, ale stara sa o ne.
.
Vas prispevok je velmi netaktny. Rozhodne tu posobite "starodievocky" Vy a nie Monika.
 

 

Toto nie je o netaktnosti. Tá blogerka tu dlhodobe na bežiacom páse produkuje verejne dostupné blogy o svojom živote starej dievky.
Zároveň ale zas jej vadí, ak jej kolegovia, rodina, či iné známe osoby z jej sociálneho prostredia riešia jej život starej dievky, jej bezdetnosť a to, že ešte stále nemá stáleho chlapa-partnera. Ale o čom sa s ňou majú baviť, keď ona stále túto tému vyťahuje a dlhodobo drží pri živote?

Keby v blogoch vytrvalo politizovala, či dlhodobo a podrobne riešila dejiny Hunov, tak sa jej okolie o tom bude s ňou baviť. Veď aj tu platí to, ako sa do hory volá, tak sa z nej ozýva. Keď ona volá, som stará dievka, tak sa z hory ozýva, ahoj stará dievka, dnes aký problém máš? Ale to je jej problém, má právo písať o tom, o čom chce, len potom nech jej nevadí spätná odozva jej vlastného okolia.

Inak už aj to ma napadlo, či si sem-tam aj nevymýšľa, a potom s pobavením sleduje reakcie iných. V tomto podozrení ma inšpirovala iná blogerka, menovite Dominika Dongová. Tá tiež vo veľkom produkuje blogy o vzťahoch muž/žena, píše ich v prvej osobe, či ako zážitky svojich blízkych kamarátok. Ale je stále jasnejšie, že si vymýšľa, toľko vecí za tak krátky čas, ako často jej blogy vychádzajú, sa na vlastnej koži zažiť nedá, teda už ju roky nečítam...

K deťom. Poznám také prípady, keď staré dievky narobili v rodinách poriadne paseky, keď si chceli dočasne "osvojiť" deti iných. Keď u vás sa vaša dcéra správa normálne, a rodinám svojich súrodencov problémy nerobí, tak sa z toho tešte. Ja iba som varoval, že takýto záujem bezdetnej dievky o deti iných občas prináša aj komplikácie, pár krát som také negatívne zásahy starých dievok do života detí iných, vo svojom okolí už videl...
 

To o tom

vymyslani: tiez som uz premyslala, ci by to nemohla byt ista forma literarnej cinnosti. Napadlo mi to preto, lebo si neviem predstavit, ze by som pisala o sebe take pomerne intimne veci takto verejne a s fotografiou.
.
Ja Moniku rada citam, ci uz su to fakty alebo literarna fikcia.
.
Myslim si, ze ste k nej nemuseli byt az taky drsny.
 

 

Blogerku Dongovú, keď ma raz nadpis nejakého jej blogu zaujal, som najprv vnímal tak, že zažila vo vzťahu sklamanie, a svoj žiaľ ventiluje svetu preto, aby zároveň dostala aj nejakú radu do budúcnosti, aby sklamaní v budúcností mala menej. V tom zmysle som jej aj v diskusii napísal svoj názor, možno dal jej radu.
Dnes si myslím, že z jej strany ide o literárnu činnosť, v ktorej v prvej osobe rieši všeobecné vzťahové otázky a určite nepíše o sebe. K blogom pridáva fotografie černošky, a nie som si istí ani v tom, či vôbec sú to jej fotky.

Pri Nagyovej je to všetko také akési monotematické, začne o sebe, ako starej dievke, potom niekto z jej okolia na jej svetu zverejnené myšlienky zareaguje, a jej sa to nepáči, že sa do nej starajú a nechápu, že jej je aj takto dobre.
Je jej vec, čo a prečo o sebe píše, ale v porovnaní s Dongovou je to jednotvárne, a preto už nudné, vždy s rovnakým scenárom a výsledkom, je mi takto dobre, nestarajte sa o mňa. Tak načo o sebe píše? A možno je to iba literatúra, ale potom zlá, od Dongovej sa ešte musí hodne učiť.

Preto ak už raz za čas zrovna mám chuť takéto veci čítať, tak prednostne beriem Dongovú, hoc som stále viac presvedčený, že nerieši seba, ale je to literatúra, s ktorou možno chce ľudí cielene upozorniť na záludnosti, ktoré môžu vzniknúť v partnerstvách a chce na ne spolu s čitateľmi hľadať riešenia.

K deťom.
Už iba sa opakujem, nakoľko mám 64 rokov, videl som už vo svojom okolí pár škaredých prípadov, keď staré dievky svoju bezdetnosť snažili kompenzovať tak, že sa nezdravo venovali iným deťom. Chceli vplývať na ich život, meniť ich na svoj obraz, napr. nútiť ich do toho, aby si volili také povolanie, mali také ambície, ktoré im (starým dievkam) uniklo, nenaplnilo sa. Chybou je aj to, ak decko núti rodič, a ešte väčšou chybou, ak to robí stará dievka, ktorá to decko pozná ešte menej, veď ona sa decku venuje iba tak "šľahačkovo", ako to o sebe spomína Nagyová.
Takže bolo to iba také všeobecné varovanie, že sa aj takáto vec môže stať, čo samozrejme nemusí byť prípad blogerky.

Prípadná moja drsnosť asi pramení z egoistických činov iných starých dievok, ktoré v mojom okolí sa snažili na svoj obraz formovať dieťa niekoho iného.

Iba jeden príklad.
Ešte za slobodna bol som kamošovi pomáhať na stavbe ich nového domu a som u nich musel aj prespať. Bol som svedkom toho, že jeho deti predškolského veku mali druhý deň doobeda na nejakej slávnosti vystupovať, teda náležite hrdá matka ich chcela dať do "pucu", t.j. okúpať, vlasy upraviť, ešte zopakovať nacvičený text, naposledy vyskúšať dávno nachystané šaty a pod.
Prišla ale k nim kamošova sestra, od reálneho sveta náležite odtrhnutá, rozmaznaná, stará dievka. Pri odchode domov, napriek nesúhlasu matky pobláznila svoje netere, že ich vezme k sebe na prespávačku. Deti sa úplne vymkli kontrole, ich matka pomaly s plačom prosila, nech ich neblázni, ale ona panovačne trvala na svojom, beriem ich k sebe, bude nám večer veselo. Dostala ponuku, nech prespí tu, u nich, len nech neberie deti. Nemôže vraj tam spať, lebo sa potom nedokáže upraviť na tú slávnosť. Že ako sa upravia deti, to ju akosi netrápilo.

Napokon som to zachránil ja. Oslovil som tú menšiu, tá bola so mnou "kamoška". Ty chceš ísť k tete spať? Myslel som, že budeš spať so mnou a dávať pozor, aby som nespadol z postele. Malá okamžite reagovala, že zostáva doma a spí so mnou a rýchlo sa pridala aj tá väčšia. Spal som v strede veľkej postele, deti na krajoch, aby som nespadol. Nuž cítil som sa ako pedofil, ale som situáciu zachránil v prospech matky. Ich teta s plačom domov, odvtedy ma nepozná.
 

 

ze rozmaznana stara dievka :D si uplne mimo... tak rozmaznane boli deti a kritizovala by som skor ich matku, dnes su ludia schopni kritizovat vsetkych naokolo, len nie seba .. a tak, kde sa pozries, vsade rozmaznane deti...
 

 

To je Váš uhol pohľadu. Je to pohľad chlapa, ktorý túto otázku položil nespočetne veľa krát ? Neviem odhadujem. Žijeme v spoločnosti, kde sa Vás to budú pýtať neustále dokola, ak máte správny vek. Budú sa Vás to pýtať kolegovia, rodina, známi, hocikto a nie, nie je treba žiaden podnet, ani diskusiu o deťoch. Úplne stačí že ste žena v "správnom veku". Nikdy tých ľudí nezaujíma, že možno dotyčnej žene, alebo dvojici ubližujú, to je vedľajšie. pretože z tejto otázky sa stala akási fráza, otázka ktorú je "vhodné" položiť. Spýtať sa. Ja mám 38 a muž 43 a nie, pravdepodobne už nebudeme mať deti, nie nestaráme sa o netere ani synovcov a nikomu sa do výchovy nemiešame. Dnes to už beriem s nadhľadom, ale boli časy, keď som po každej takej "milej" otázke bola schopná prerevať dni.
 

Prave preto

Prave preto, ze to nie su cudzi ludia. Su to kamarati.
Ak ty mas kamaratov, pred ktorymi mas hranicu tem, tak to nie su kamarati. To mas len znamych.
 
Hodnoť

 

Kazdy je strojcom svojho osudu, ak dotycna tak miluje deti, peco si mat dieta nevytycila vo svojom zivote ako prvu hodnotu. Ak nema zdravotne problemy , stale este moze otehotniet, zijem v zahranici, poznam zeny, ktore otehotneli v 48 -prve dieta. Takze menej sa zaoberat tym, co ti druhi hovoria, ci ta lutuju, alebo sa vysmievaju a ist si za svojim. Ak ma dotycna zdravotne problemy, tak to mi ju je uprimne luto, pretoze na Slovensku je diskriminacia, katolici a ini riesia zivoty inych a psychicky ju znicia.., Krajci dokonca prezidentku povazuje za menej hodnotnu osobu, pretoze je rozvedena...naozaj smutne.
 

To fakt povedsl na Caputou?

Alebo hna hicijaku rozvedenu zenu?
To by som rad vedel, co hovori na rozvedenych muzov.
 
Hodnoť

 

Monika, pošlite ich konečne niekam...
Mám dve deti a som zatrpknutá, lebo ma neprídu ani navštíviť, mobily majú v každom vrecku, ale nezavolajú. Nekrivdime, zavolajú vždy, keď niečo potrebujú, najčastejšie peniaze alebo babysitting. Vybudovali ste si svoj svet, máte svojich priateľov a známych, deti z rodiny, ktoré vás milujú. Veď vy ste šťastná žena, len poslať do kelu všetkých, čo si chcú realizovať svoje sny (a mindráky) vo "vašej záhrade".
 

Veru,...

...poznám veľmi dobre taký prípad:
Pani je veľmi ťažko zdravotne postihnutá vdova, má syna, ktorý má na krku 25 rokov, slobodný, bez záväzkov, detí, doteraz od vysokej školy nikde nepracoval - ani nemá záujem. O matku sa ani neobzrie, iba vtedy, keď potrebuje peniaze (aká "náhoda" - vždy ich potrebuje na druhý deň, keď jeho matka dostane pár stoviek invalidného a vdovského). Ani nakúpiť, ani pomôcť do domu jej nepríde. Nemá "čas," iba na pivných kamarátov.
 

Ohybaj ma mamko

Ohybaj ma mamko, pokial som ja Janko....
Ak Vas nechodia deti pozriet, je to preto, lebo ste Vy samy nechodili pozriet Vasich rodicov... Jablko nepada nikdy od stromu.
Ked som svoju pubertalnu dceru nutil so mnou chodit k babke, lebo trucovala na tisic sposobov, vzdy som jej tvrdil, ze preto musi ist k babke, lebo ocakavam, ze raz donesie svoje deti ona ku mne....
Vycitat vlastnym detom vychovu, ktoru dostali je zbavovat sa vlastnej viny.
Tolerovali ste im, ze to tak moze byt kedysi, odrazu je to ich chyba?
 

 

Nemáte pravdu, o starých rodičov bolo postarané vzorne a srdečne, vrátane návštev vnúčat aj poslednej opatery. Ale kopnite si, ak máte na všetko odpoveď.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 6 214
 2. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 401
 3. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 164
 4. Michal Porubän: Komu skutočne pomohol general Lučanský? 154
 5. Filip Pastorek: Mestský úrad Luhačovice definitívne prehral súdny spor so Slovákom 135
 6. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 119
 7. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 99
 8. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude! 94
 9. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 85
 10. Matúš Lazúr: One time... next time .. Nie. Last time ! Čo príde po atómovke ? 76

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 2. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 3. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 4. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok
 5. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami.
 6. Peter Biščo: Hlasu už prúdom tečú slinky.
 7. Štefan Vidlár: Aj január mesiac knihy, či?
 8. Peter Biščo: Slovenská fauna má unikátny druh hyeny, „ hyenu lícojamkatú “.
 9. Miroslava Arpášová: Čo je zlé na ikebanách? /Z cyklu Filozofia z akropoly Zlatý Bažant/
 10. Miroslav Binčík: Pellegriniho chrbát nikdy bolieť nebude. Jamkatá bábka zabúda


Už ste čítali?