Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Keď je vaším susedom hiphoper, psychiatrička či youtuber, nuda vám nehrozí (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Svojich susedov ste opísali od hlavy po päty, všetky ich zlozvyky a neduhy s ironickým a pohŕdavým tónom.

Akoby ste bola dokonalá susedka.

Možno aj vaši susedia práve opisujú, v blogu na internete, túto situáciu: ako na nich hysterická ženská jačala nadávky z okna namiesto toho, aby slušne zazvonila a vyjadrila sa, ako dospelý človek, že ju to ruší.

Neviem, čo by vám pomohlo k šťastnému životu. Možno viac pokory a rešpekt, nech už sú vaši susedia akýkoľvek. Ľudský prístup a ľudskosť namiesto emočných výlevov na internete. Možno, ak budete susedmi pohŕdať menej, utvoríte si s nimi úplne iný vzťah, ako ste zvyknutá.

Výsadou modernej doby je možnosť hodnotiť všetkých a úplne všetko. Potom túto kapitolu knihy pred sebou zavriete a nikdy sa nedozviete, že možno netreba zmenu susedov, ale zmenu prístupu na ľudský. Stačí, ak nebudete svojich nových susedov zozačiatku špehovať. Už to je dosť veľký zásah do súkromia.

Ži a nechaj žiť.

Ale možno vám krivdím a vaši susedia boli naozaj zlí až do špiku kosti. Hodnotím len na základe tohto blogu, vo vašom susedstve som nikdy nebol.
 

re: Fourzero

Fourzero, viete, kde končí zásada "ži a nechaj žiť"?

O 22:00 hodine... hlučné žitie (hoci na vlastnom pozemku), je rušenie nočného kľudu.
Ak tomu buta-Slovák nerozumie, tak ktorýkoľvek Švajčiar vám to rád vysvetlí...

Hlúpi Slováci si ešte stále myslia, že sloboda je anarchia, že sloboda je neexistencia pravidiel hry.

A čo sa týka "špehovania" (ako to uvádzate), to asi nemyslíte vážne...
Skúste podať trestné oznámenie, policajti vám vysvetlia, čo je špehovanie.
Alebo si to prečítajte v trestnom zákone sami.
 

 

Samozrejme, po desiatej má byť kľud. Pekne vypočítavo ste túto debatu strhli do roviny predpisov, čím ste chceli jednoznačne diskvalifikovať moju mienku v predchádzajúcom komentári. Nikde nehovorím o tom, že podporujem rušenie nočného kľudu.

Hovorím, že pokiaľ chcete mať DOBRÉ a ĽUDSKÉ vzťahy so susedmi, odporúčam pri prvom porušení nočného kľudu prediskutovať túto skutočnosť vľúdnym, ľudským tónom a až potom volať políciu, kričať z okna, alebo písať blogy. V článku je uvedený komentár na každého obyvateľa susedného domu. Chcete povedať, že každý susedný obyvateľ domu systematicky a dlhodobo rušil nočný kľud? Škoda, že sa o tom nepíše v spomínanom blogu.

Svoje fabulácie o hlúposti a slobode ako anarchii smerujte na seba do zrkadla. Nie som podporovateľom skutočností, ktoré mi vkladáte do úst, ani som ich nijako nespomenul vo svojom komentári. Ten bol o niečom inom.

Čo sa týka špehovania, odporúčam vám lepšie čítať. A potom skúsiť čítať s porozumením. Kde vo svojom príspevku spomínam trestný čin nebezpečného prenasledovania podľa paragrafu § 360a Tres­tné­ho zá­ko­na? Nikde. Kde v článku hovorím o trestnom oznámení? Nikde. Lepšie čítajte.

Hovorím o špehovaní a sledovaní susedov poza plot a o neľudskom prístupe. Podľa vašej logiky je na svete anarchia: paradoxom ostáva, že ste sa práve o ňu otierali, keď ste sa snažili znehodnotiť moju mienku. Podľa vás, zrejme, aj neslušnosť v MHD neexistuje, keďže sa na neslušnosť nedá podať trestné oznámenie a policajti by vám veľmi rýchlo vysvetlili, čo je to neslušnosť... bravó, naozaj brilantná antilogika. Takže, šup, ešte raz. Prečítať môj komentár.
 

asi si ma uz neprecitate...

Musim priznat, ze som zabudol, ze som pisal do diskusie a asi už si to ani neprecitate:

Viete, to je o "tvrdych pravidlach" o "makkych pravidlach" (a v diskusii sa objavil aj priklad ZNEUZIVANIA makkych pravidiel a komplikovanie rekonštrukcie bytu)...

dam citaciu z blogu:
Ráno o tretej nasadol na motorku, naštartoval ju a vozil sa po malom trávniku okolo slivkového stromu, stále dokola a dokola. Zobudil nielen okolitých psov ale aj susedov. Aj ja som vykukla z okna, hiphoper sa na motorke ledva udržal. Uznala som, že je lepšie, keď sa v takomto stave nevozí po uliciach, ale predsa len, chcelo sa mi spať a nie počúvať vrčiacu motorku pod oknom. Po hodnej chvíli prestal.

Asi uznáte, že TOTO NIE JE NORMÁLNE (ŠTANDARDNÉ) SPRÁVANIE a že takýmto spôsobom sa dobré susedské vzťahy (v miestnej komunite) nebudujú...

A citát môže pokračovať:
Lomcoval mnou hnev, ktorý som nedokázala umlčať a tak si odo mňa vypočul pár štipľavých viet. Hiphoper zaostril do tmavého okna, z ktorého prichádzal štekavý ženský hlas, zabľabotal niečo nesúvislé a premožený únavou sa zvalil na zem.

A tu je možné byť kritický, ale ruku na srdce... čo by ste vyjednali so spitým hip-hoperom o tretej ráno? Netvrdím, že blogerka to vyriešila ideálne... ale keby hip-hoper býval vedľa mafiána (nech už je to mafián z akejkoľvek skupiny: zločinec, politik, bulo, právnik...), tak by možno zažil aj streľbu z legálne držanej zbrane a mohol by si ďakovať, ak by to bolo strieľanie do vzduchu...)

Čo som chcel povedať? Je problém o tretej ráno.
Je väčším problémom nočný hluk motorky alebo "neslušné" štekanie nervóznej susedky? Čo je väčší fail? A keď sme pri tak podstatnej veci ako KAUZALITA, tak čo bolo prvé? Ktorý problém vytvoril ktorý problém? Akcia a reakcia...

PS: moji susedia ani nevedia, kedy som a kedy nie som doma... Nemajú dôvod ma mať radi (lebo o to nestojím) a nemajú dôvod sa na mňa sťažovať (lebo ich nenasieram a nekazím im život).
 

...

bohuzial rusi. a neda si povedat aby s tym prestal

Chcete povedať, že každý susedný obyvateľ domu systematicky a dlhodobo rušil nočný kľud?
 

 

Keci keci keci. Ohňostroj o 24.00, lebo pani domáca má narodeniny. Technohudba do rána, lebo rodičia nie sú domá a synáčik má žúrku. Smrad a vzápätí oheň z horiaceho mäsa lebo grilujúci sú na mol a zabudli že grilujú. Kosačka sobotu čo sobotu 4 -5 hodín. Zatiaľ držím, ako sa vraví hubu. Som pre vás dosť pokorná a rešpektujem susedov? Alebo si už môžem dovoliť poveda,ť že moja 85 ročná chorá mama by sa rada cez víkendy aj vyspala?
 

 

Samozrejme, nevylučujem, že váš prípad je opodstatnený. Takto na mňa ale nezapôsobil bezprostredne po prečítaní blogu. Moje postrehy sa určite nezhodujú s vašou osobnosťou, rozprávanie o rešpekte k ostatným ľuďom sa samozrejme nedajú aplikovať na neprispôsobivých a predpisy neustále porušujúcich susedov. Kosačka 4-5 hodín sa hold musí prekonať, je to neduh bývania v rodinnom dome. Smrad a dym z grillu sa tiež určite neobjavuje denne. Narodeniny má pani domáca raz za rok. Technohudba do rána je neospravedlniteľná, ale sama ste poznamenali, že len keď rodičia nie sú doma. Rok má 365 dní, mne tieto skúsenosti pripadajú ako opis jedného, dvoch dní. To, že sa vaša 85 ročná mama nemôže vyspať, je samozrejme veľmi smutné a priamo zapríčinené hlučnými susedmi, ale s tým nič nenarobíte, pre zdravotne znevýhodneného dôchodcu veru bývanie na dedine, v rodinnom dome, samo o sebe musí znamenať strpčovanie života - je ďaleko od ambulancie, ďaleko od obchodu a musí v sobotu na obed pri sieste strpieť hluk ostatných susedov - ktorí, veľmi logicky a kauzálne, musia kosiť cez víkend, lebo cez týždeň je normálny človek v práci.
Samozrejme, do situácie nevidím a pokiaľ sa neprimerane často opakujú popísané problémy, jednoznačne sú vaše postrehy adekvátne a mohli by ste v rétorike ďaleko viac pritvrdiť, bolo by to stále ľudské a nik by vám to nemohol vyčítať. Vo všeobecnosti však v takomto testnom susedstve zrejme nikdy nenájdete pokoj, ako na dome v opustenom lese. Ľudia svoje životy ŽIJÚ, cez víkend nemajú povinnosť všetci spať. A toto všetko sú proste problémy modernej civilizácie, než ako vaše osobné. Nedá sa proti tomu ucelene bojovať, možno len prijať fakt tak, ako je: že v byte vás budú otravovať splachovanie záchodov o poschodie vyššie, že aj sprcha suseda zdola o tri poschodia sa v nočnom kľude rozlieha celým panelákom, zistíte, že keď večer stíchnete, počujete všade navôkol hlasy a zapnuté televízory. To isté platí o rodinnom dome: keď bývate v tesnom susedstve, musíte občas strpieť aj nepríjemnosti - ktoré sú pre takéto bývanie bežné. Je to niečo ako bývať pri diaľničnom obchvate: jasné, poznámky a komentáre, že sa nedá pri tom spať, že je tam hlučnosť a vysoký prach, sú 100% opodstatnené a správne, nič s tým však neurobíte, pretože ide o zákonnú kauzálnosť: pri obchvate jednoducho pokoj nenájdete.

Ale opakujem, do vašej situácie nevidím, pracujem len s napísaným textom. Možno vám veľmi krivdím a skutočne máte nešťastie na susedov. V takom prípade vám radím, i keď nie som v pozícii, z ktorej by som mohol rozdávať rady, vždy keď príde na nepríjemnosť, spomeňte si, že môže byť aj horšie. Náš sused vytiahol na rodinných príslušníkov nôž, bol opitý a dobíjal sa cez dvere dnu. Jeho syn nám skoro rozkopal dvere o 4 ráno. Hľadať v takýchto prípadoch racionálny dôvod sa proste nedá. Niekedy máte proste smolu. Ospravedlnenie na vyhrážanie sa nožom jednoducho neexistuje - potom vás zamrazí aj pri pocite, že s tým nemôžete nič spraviť. Ani nejde o trestný čin, pretože to je tvrdenie proti tvrdeniu.
 

 

Myslím, že každý máme skúsenosti s chrapúnmi...v našej štvrti každý víkend sa z jedného prenajímaného domu bliakalo na celé sídlisko vulgárnosti víkriky smiech hlasná hudba aj do rána..trvalo to asi rok nikto s tým nič neurobil...a teraz v našom obytnom dobe si niektorý vymysleli že budú robiť booking com..no príde tam naozaj všeličo tak pred týždnom sme do 2 ráno počúvali blakot sťažovali sa ludia z celej ulice.....je to tu medzi nami a je jedno či youtuber alebo jednoducho iba nejaký chrapúň
 
Hodnoť

Ked je sused Techno

a cela jeho banda podnajomnikov a navstevnikov tak sa cela ulica trasie.
Klin sa klinom vytlka...
Takze po techno party do noci, o 6 rano prisiel Tonoa pustil pilu na betonove dlazdice a druhy sused nastartoval motorovu pilu, ja som pustil motorovu obkasacku a Tono rad spieva ( falosne) a kedze nic nepocul tak sa pustil zvuk cez velke repraky, zacal slovenskymi ludovymi a potom presiel na jeho oblubene slagre zo 70 rokov.... teraz uz konci kazda party presne o 22 .00.
https://www.youtube.com/watch?...
 

ešte by sa to dalo posunúť..

pochybujem, že človek zaspí do minúty, ako skončí susedova diskotéka. O desiatej večer..
Aj počas dňa by nemala hlasitosť prekračovať určité hranice. Samozrejme na zákonom stanovené úrovne sa spoliehať nemôžeme, tam sú povolené celkom silné decibely..
Ale normálni ľudia by mali asi vedieť, či niekoho rušia, alebo nie.. To platí aj pre druhú stranu...
 

 

Perfektné :-D Toto je príklad, že pred neduhmi civilizácie nás môže zachrániť len fungujúca komunita :-D
 
Hodnoť

 

Neviem, či toto má byť fejtón alebo naozajstná skúsenosť, ale na prvé to pôsobí príliš závistlivo a na druhé príliš nadnesené. Trošku ťažko uveriť, že všetky celebrity sa hrabú akurát do domu vedľa vás a hneď naplno roztočia "povestné" žúrky.

Tá susedka napríklad, tá teda musela mať mimoriadne hlučný smiech, aby vás tým dokázala zobudiť vnútri iného domu. Alebo sa vám postavila rovno pod okno? A "rehotala" sa neskoro do noci a potom sa po takto prerehotanej noci dokázala zobudiť skoro ráno, ešte pred vami a opäť sa postavila pod vaše okno, aby sa "rehotala"?
Lebo úprimne povedané, skôr sa mi to zdá ako taká typická malomeštiacka závisť, aha, hentá žije inak ako ja, hentá si ide odtrhnúť paradajku v kožuchu, pod ktorým nič nemá, že sa nehanbí! A potom sa ešte aj hrá tenis vo vlastnej záhrade a pritom je vraj psychiatrička, odborníčka, do telky sa nahodí, namiesto aby chodila rovnako ako doma v súkromí, no jasné, ten jej rehot je asi z liekov, veď k nim má prístup, lebo veď takéto správanie nie je normálne...

A možno to tak nie je, možno naozaj máte smolu na tých najhorších susedov, ale tak to vyznieva z toho čo ste napísali.
 

Prehananie je v blogoch

akceptovarelne, ale malo by mat iste hranice. Lenze v tomto pripade, keby sa autorka drzala v rozumnych hraniciach a popis by bol ako tak objektivny, clanok by bol nezaujimavy.
 
Hodnoť

Také skoro normálne:-)

Všetko z toho poznám, ešte aj iné. Moje nespánkové noci by vedeli rozprávať- Ale nechcú zbytočne rozprávať o niečom, na čo rýchlo zabudli:-)
 
Hodnoť

to je tak ked sa *****

na diera snazi tvarit ako velkomesto. produkuje ludsky odpad 4. cenovej skupiny. neuveritelne ale takto to uz bolo za bolsevika.
 
Hodnoť

 

ešte chýba za suseda nejaký díler :-D
 
Hodnoť

 

To su tie utulne rodinne domceky 15 minut autom od BA? ;))))
 
Hodnoť

Takúto fúriju mať za susedu tak to

radšej youtubera, hipisáka a všetkých ostatných dokopy!
 
Hodnoť

ad susedia v panelaku (este ani nebyvam)

Ja mam "super" skusenost so susedmi v malom panelaku (10 bytov), ktoych este ani nepoznam ani oni mna, ale uz som ich uhlavny nepriatel c.1.
Dovod? DOvolil som si tam kupit stary byt v povodnom stave po ujovi 84r, ktory umrel a dovolil som si ho zacat rekonstruovat. Kedze som to robil vsetko zo zahranicia, kde momentalne pracujem, vsetko som robil cez arhc.dozor s ich robotnikmi. Susedia ma tak este nikdy nevideli :) Cim viac informacii som im daval prostrednictvom veduceho rekonstrukcie, tym viac mali problemy... Vylepili sme oznam dopredu, bol asi 3x strhnuty, veduci isiel osobne kazdemu zaklopat a oznamit im rekonstrukcu s planom a vsetkym co sa bude robit, ukazal stavebnu ohlasku, odobrenie stavebym uradom a aj spravcom budovy.
Este som ani nezacal rekonstruovat uz sa ozval panko, ze to ja nemozem robt taketo zmeny v byte (hoc som mal vsetko odsuhlasene uradmi), lebo on ten bytovy dom/panelak projetkoval a jednoducho to tak nejde (skutocne ho projektoval pre Benzinola potom sa don v 80. rokoch nastahoval). Bez neho nemozem spravit ZIADNU zmenu v byte...//boze chran, keby panko uz nezil tak mi to nema kto odsuhlasit :D

Dohodli sa dokonca na pracach iba od 9 do 5, neskor dokonca hlucne prace/buracie len od 1. lebo jeden z vchodu chodil na nocne! Bol to specialna porada vchodu, kvoli mojej rekonstrukcii, hoc nocny klud je oficilane od 22:00 do 6:00 takze relane by som mohol buchat cely den aj vecer :) Aj tak to bolo zle. Zevraj su spinave vytahy a neviem co vsetko. Ze sa im zda ze moc buchaju, ze to nieje standardna rekonstrukcia, ze tam videli, ze tam mam vela zasuviek, oni chcu:"zoznam vsetkych spotrebicov, co tam budem mat!" :D Im sa zda ze z komory idem robit saunu a to mi oni nedovolia! To je predsa zakazane! Ak vyhori elektrika kvoli mne (pravdaze som si spravil komplet nove el.rozvody s novou rozvodnou skrinou a poriadnymi isticmi), tak zaplatim 20 000 EUR komplet nove rozvody celeho panelaku. (to, ze el rura ma vacsi vykon ako mala sauna pec, to je druha vec; PS: na saunu netreba ziadne specialne povolenie, je to len izba oblozena drevom s malym el.vyhrievacim telesom). Nakoniec robili naprieky, volali 20x za den veducemu, ten bol z toho uz na prasky, ze to za 25r svojej roboty ako veduci stavby este nezazil. Raz k nemu dosla suseda, ze:

"Viete, to jetak ked si kupite byt na geriatrii. Viete, keby vlastnik prisiel osobne za nami , zaklopal a dal nam kazdemu vino a bonbonieru, tak by sme na neho boli milsi!" :D

Proste stari komunisti..a to tam este nai nebyvam! Planujem sa nastahovat asi az o rok, lebo sa mi predlzil projekt v zahranici, tak som zvedavy, co bude potom, kedze mam dve male deti...a dochodci sa cely den nudia doma...
Jednoducho, som si dovolil kupit byt a zrekonstruovat ho.
 

he, pockajte par rokov

aj vy raz budete mat iny vek, aj inu situaciu, napr. male deti alebo stareho choreho cloveka. A ked sa vtedy rozhodne sused (zo zahranicia = netusim, co tam a kedy realne robotnici robia, ako su hlucni alebo ako po sebe upratuju) rekonstruovat a ked jeden skonci, o mesiac zacne dalsi, atd... uvidime, co budete hovorit. Panelak na sidlisku charakterizuju tri stavy: bud sa susedia vedia dohodnut a su prisposobivi (nebudu sa stazovat na strhnuty oznam, ale cestne a pravdivo povedia, ze hlucne prace budu tyzden, naraz povedzme vzdy doobeda a nie ze tri tyzdne vzdy kazdu druhu hodinu pat minut, kedy zobudia vsetky male deti apod.), alebo su ignoranti a kazdy si robi co chce - pockajte, ked nieco budete potrebovat - clovek nie je sam na zemeguli, alebo treti stav, kazdy si robi stoj co stoj zle a proti vsetkym ostatnym (od robenia bordelu na chodbach, cez skriabanie aut klucom az po udania na policiu). Zalezi bohuzial od kazdeho jedneho v danom dome a mnohokrat aj jeden exot dokaze za par mesiacov rozbit dobre vztahy v celom dome. Tak si dajte pozor, ak tam budete byvat (ak to nekupujete na kseft, ako je teraz popularne a potom pochopitelne tie prenajate byty su zdrojom bordelu v celom dome, lebo najomnici sa k bytu/domu spravaju rovnako ako k firemnej fabii..).
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 15 284
 2. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 6 939
 3. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 3 364
 4. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 2 536
 5. Matúš Suby: Praktiky košickej chobotnice časť druhá- Keď je udavačstvo eufenizmom 2 124
 6. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 1 770
 7. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 1 638
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 1 446
 9. Miroslav Ferkl: Pumpa nie je žiadna žumpa! 1 353
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXII 1 283

Rebríčky článkov


 1. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 2. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 3. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 4. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva
 5. Erik Koncz: Kam ísť, keď sa bude dať 01: Pustý kostol
 6. Peter Biščo: Zlé jazyky hovoria, že ...
 7. Július Kovács: Poslanec Hlasu Ferenčák a primátor Kežmarku. Nakopaný do zadku ministrom obrany.
 8. Gabo Németh: Gabriel Németh recenzia Ján Maršálek Spoločnosť bez svetla , O súmraku našej kultúry....
 9. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 10. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov


Už ste čítali?