Speak English, please!

Autor: Monika Nagyova | 9.4.2018 o 11:24 | Karma článku: 10,66 | Prečítané:  6037x

Privolaný taxík zastal na frekventovanom námestí. Svižne sme doň s kamarátkou nastúpili, aby neblokoval premávku. Usadili sme sa na zadných sedadlách a keď sa auto pohlo, nahla som sa k vodičovi.

„Prosím vás, po ceste by sme sa potrebovali zastaviť...“
„Speak English, please!“ prerušil ma taxikár. 
Pozrela som von oknom, aby som sa uistila, že som v rodnom meste.

S mladým mužom za volantom som prehodila pár viet. Dozvedela som sa, že pochádza z Jordánska a pracuje tu ako účtovník v zahraničnej firme. Po večeroch taxikárči. Nielen kvôli zárobku. 
„Takto mám možnosť rozprávať sa so Slovákmi, sú to milí ľudia,“ vravel.
Na otázku, či mu ako taxikárovi v Bratislave nechýba znalosť slovenčiny odpovedal, že nie. Zákazník si ho objedná cez aplikáciu, jasne vidí, kam chce dotyčný ísť.
„Okrem toho, nemám pocit, že by tu ľudia nevedeli po anglicky. Zatiaľ som sa dohovoril s každým.“
V našej krajine je tretí mesiac. Po slovensky vie povedať iba dve slová: „Ďakujem“ a „Halušky“. 

Angličtina je v Bratislave pomerne rozšírená. V obchodných reťazcoch ju ovláda čoraz viac pokladníčok. Sú na ňu zvyknuté, kupujúcim odpovedajú pohotovo a v anglickom jazyku im hlásia aj sumu za nákup. Žije tu veľa cudzincov. Učitelia, manažéri, žurnalisti, robotníci, stážisti, sólisti baletu. Bývajú aj v okrajových častiach mesta. Angličtinu počuť v MHD, vo fitnes centrách aj na detských ihriskách.

Raz som nakupovala v trafike. Bola som už na odchode, keď sa otvorili dvere a do malého obchodíku sa nahrnuli kórejskí biznismeni. Boli dokonale uhladení, vyzerali akoby si odskočili z filmu. Nezdržali sa dlho, potrebovali iba cigarety. Zaplatili a o chvíľu už vychádzali von. Tete z trafiky viditeľne odľahlo. Mimovoľne sa dotkla trvalej na hlave a upravila si šatku na krku. Zarovnala výtlačky bulvárneho denníka a nahlas vydýchla. Ešteže názvy cigariet sú na celom svete rovnaké. 

Kedysi dávno som bola svedkom toho, ako cudzinec vysvetľoval predavačke za pultom, čo chce. Vypäl hruď a začal rozhadzovať rukami, z úst mu vychádzali nezrozumiteľné zvuky. Predavačka na neho nechápavo pozerala. Úbožiak sa začal viac snažiť. Intenzívnejšie kmital rukami a ukazoval na svoje prsia. Z úst chrlil nezastaviteľný príval cudzích slov. Nedovolil nikomu, aby vstúpil do tej scénky, bola to jeho „One man show“. Potil sa, ale neprestával. Predavačka sa na neho sústredene dívala, a potom sa jej na tvári náhle rozlial úsmev. Načiahla sa pre balenie a podala ho cudzincovi. Muž si vzácny tovar spontánne priložil k srdcu. Netušil, že raz bude musieť takto udatne bojovať o kuracie prsia. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Štyria obecní poslanci Fekišoviec sa vzdali mandátu

Starostka: Radím sa s právnikom, aby sme neurobili nejaký prešľap.


Už ste čítali?