reklama

Mobily nám vzali mozgy. Stali sa z nás google girls a online boys

Mobilné aplikácie robia všetko za nás. Hovoria nám, že sa máme napiť a zhlboka dýchať. Upozorňujú, že sme dnes málo chodili a pripomínajú, kedy si dať liek. Dôležité je iba jedno. Nepúšťať telefón z ruky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Rozprávala som sa s tehotnou kamarátkou, keď jej cinkla správa. 
 „Došiel mi e-mail, že som v tridsiatom ôsmom týždni,“ oznámila a začala ho čítať: „Dobrý deň, ste v tridsiatom ôsmom týždni, chodíte častejšie na záchod a ste podráždenejšia. Pupok máte vypučený, kráča sa vám nepohodlne a od partnera vyžadujete zvýšenú pozornosť.“
Na môj zmätený pohľad odpovedala s úsmevom.
„Vieš, mám takú aplikáciu pre tehotné ženy.“ 
Predstavila som si, ako si moja kamarátka vykračuje po ulici, keď jej zrazu pípne upozornenie: 
„Dobrý deň, praskla Vám plodová voda.“
Prekvapene by sa s telefónom v ruke pozrela pod seba a skríkla: „Naozaj! Rýchlo do nemocnice!“ 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aplikácie za nás rozmýšľajú, plánujú, vyhodnocujú. Rátajú kalórie, nezabúdajú na výročia našich najbližších a alergikov upozorňujú na zvýšené množstvo peľu v blízkosti. Pripomínajú nám, kde sme nechali zaparkované auto a že sme na chate zabudli vypnúť kúrenie. Keď sme smutní, poskytnú nám zoznam ľudí v okolí, ktorí sú pripravení objať nás.

Sedeli sme večer so sestrou rozvalené na gauči. 
„Ešte prší?“ spýtala som sa. 
„Počkaj, pozriem sa.“
Načiahla sa pre mobil a oznámila:
„Áno.“
Nechcelo sa nám postaviť k oknu a odhrnúť záves.

Čo len s nami bude? Naše telefóny vedia všetko. Vedia, že o hodinu prestane pršať a aj to, čo treba nakúpiť, lebo majú jasno v tom, čo v chladničke chýba. Majú prehľad o našich diagnózach a vedia, ako budeme vyzerať o päťdesiat rokov. Keď to na nás príde, stačí si stiahnuť aplikáciu, ktorá nám povie, kde je najbližší záchod. Ak to na nás príde v kine, existuje aplikácia, ktorá nám poradí, kedy je najlepšie sa z kina vytratiť, aby sme neprepásli kľúčové momenty filmu. Každý z nás má v telefóne čísla, ktoré by o jednej v noci už nemal vytáčať. Aplikácia ich po polnoci automaticky zablokuje, takže aj keby sme chceli dotyčného kontaktovať, nemôžeme. Telefónne číslo sa nám v mobile opäť ukáže až ráno, keď máme čistú hlavu a vonku je všetko zaliate denným svetlom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama

„Je tu wifi?“
„Dobre, ďakujem.“
Takto prebiehajú novodobé dialógy. Nezaujíma nás, ako sa naši priatelia majú, chceme vedieť heslo na bezdrôtovú lokálnu sieť. 

Mobilné aplikácie nám vliezli pod kožu a my nerozmýšľame, lebo nemusíme. Merajú nám mieru stresu a hovoria, kedy oddychovať. Riadia naše životy. Každé tretie manželstvo začína elektronicky, na svete má viac ľudí mobilný telefón ako zubnú kefku. Stali sa z nás google girls a online boys. Zaplavili nás informácie, internet je naším domovom. Nemusíme sa učiť gramatiku, na sieti ľahko nájdeme, či sa v slove „idiot“ náhodou niekde nepíše ypsilon. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Našťastie, existuje aplikácia, ktorá zaznamenáva čas strávený v aplikáciách. Ak sme na tom zle, upozorní, že to už naozaj preháňame a vyzve nás, aby sme si s ostatnými závislými užívateľmi zasúťažili o to, kto vydrží dlhšie bez pripojenia. Či sme v tomto urputnom boji zvíťazili, sa však dozvieme jedine online... 

Monika Nagyova

Monika Nagyova

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  295
  •  | 
  • Páči sa:  2 279x

Autorka románu Sídlisko, moderátorka literárnych besied Zoznam autorových rubrík:  Úprimné pozdravy z BratislavyZo života vo firme snovDenník starej dievkyO pocitoch smrteľníkaShowbiznis je drinaČo je "in"Pribalím vás do kufra

reklama

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu