V mene otca i syna i rezňa mletého

Autor: Monika Nagyova | 8.11.2016 o 9:21 | Karma článku: 8,93 | Prečítané:  2278x

Mám šťastie na kňazov, ich kázne ma inšpirujú. Rozhliadam sa, poznám to tu. Široké stĺpy, drevené lavice, na stenách výjavy krížovej cesty, v kúte betlehem. Keď spieva zbor, je to také krásne, že mám počas omše zimomriavky.

Na Bielu sobotu vyjdeme z kostola von. Tiahneme sa v dlhom sprievode s horiacimi fakľami nad hlavami. Miništranti držia kríže, zvony hlasno zvonia a ľudia spievajú žalmy. Je studená noc, ale na tradície nikdy nie je zima. Drkocem zubami a predstavujem si, ako sa moji predkovia po stáročia zúčastňovali podobných procesií. Svietili na nich rovnaké hviezdy ako svietia teraz na mňa. 

Táto doba zvykom nepraje. Dnešný človek je príliš múdry, slobodný a zaneprázdnený, aby sa zúčastňoval takýchto prežitkov. Kľaknúť si a skloniť hlavu? Békať s ostatnými ovcami v košiari? Má dosť cirkusu v robote i doma. 

Čašník mu položí na stôl tanier so zemiakmi a mletým rezňom. Zjedz, zaplať a vypadni. Kuchár rýchlo nakladá malé a vychladnuté porcie, aby sa zákazník nebabral s jedlom dlho. Čas sú peniaze, cez obed sa pri stole musí vystriedať čo najviac ľudí. Dnešný človek tiež nemá čas dlho prežúvať, musí stihnúť veľa vecí. Kvári ho batoh plný povinností, je tak ťažký, že mu tlačí plecia k zemi. Čašník ho neprestáva atakovať: 
„Ešte niečo? Ešte niečo? Kartou alebo v hotovosti?“

Dnešný človek si do postele líha neskoro večer. Prehadzuje sa zo strany na stranu, myšlienky v ňom klokocú, hlavu mu ide roztrhať. Ráno musí byť dynamický, krásny a plný nápadov, no nedokáže zaspať! Keď naveľa zaspí, zobudí sa uprostred noci na zvuky zhora. 
„Kriste, čo tamtí zasa stvárajú?“ zasyčí zlostne do tmy. 
Zdá sa, že susedia brúsia drevo. Dnešný človek nahnevane odhodí perinu a rozsvieti. Keď už vstal, ide na záchod. Sedí na ňom s privretými očami, viečka má ťažké. Hluk už rozoznáva lepšie. Nedokáže pochopiť, prečo susedia premiestňujú nábytok práve teraz. Dnešný človek nemá pokoj ani v noci. Vlezie späť do postele, pozerá do stropu, kľaje a zatína päste. 

Dnešný človek žije rýchlo a zbesilo. Jeho bytie nemá ani hlavu ani pätu. Plesnivé mandarínky, nespočetné drinky a zrušené linky. Rozsypaný mak, žalúdočné vredy a vysoký tlak. Aleluja paranoja! 

Pravda je, že ani pri najlepšej vôli nemáme svoj osud v rukách a je tu niečo, čo nás presahuje. Modlíme sa ešte? Mačky sa špacírujú po strechách, na ktorých leží slnko. Širokými korunami stromov trasie vietor a listy husto padajú na zem. Na to, aby sme vedeli vnímať drobné veci, sa musíme stíšiť. Dokážeme sa zastaviť a len tak ticho sedieť? Hľadať počas toho odpovede na otázky, ktoré máme v sebe?

Jedného dňa sa vyberiem navštíviť známu do liečebne svätého Františka v bratislavskom Prievoze. Budova je v tichom prostredí, obklopená parkom, ktorého súčasťou je aj kaštieľ. Moja známa nie je na izbe sama, má spolubývajúcu. Na vedľajšej posteli leží stará žena, jednu nohu má podloženú vankúšom, vyzerá, akoby jej ani nepatrila. 
„Prosím Vás,“ osloví ma. „Boli by ste taká láskavá a podali mi zo stolíka ten jogurt?“
Donedávna ešte bicyklovala, kým popri nej neprehrmel kamión a ju aj s bicyklom odhodilo do jarku, kde zostala nehybne ležať. 
„A ten kamionista Vám aspoň zavolal pomoc?“
„Ale kdeže! On si ani nevšimol, že ma zrazil!“
Nohu jej operovali už dvakrát. Nielenže sa musela nadobro rozlúčiť s bicyklovaním, ale čakajú ju dlhé týždne strávené na posteli. 
„Nevzdávam sa. Ešte budem chodiť. Viete, modlím sa. Možno si myslíte, že som bláznivá stará baba, ale ako tu ležím, tak Vám prisahám, že modlitba pomáha.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Vrcholí tichá revolúcia. Írsko má premiéra homosexuála a povolí potraty

Írski voliči v referende jasne odmietli zákaz interrupcií.

ŠPORT

Je ako Robin Hood v teplákovej súprave. Oberie Klopp bohatý Real?

Real môže vyhrať LM tretíkrát za sebou.


Už ste čítali?