Kto z koho. Lekári verzus šamani.

Autor: Monika Nagyova | 25.9.2014 o 12:03 | Karma článku: 8,43 | Prečítané:  1834x

„Otvorte pupok.“ „Prosím?“ „Zavrite oči a otvorte pupok.“ Bože, toto je zlé. Stala som sa obeťou sekty.  

Sedím na skupinovej terapii, niekde v Čechách v tmavej miestnosti plnej stoličiek. Akýsi bradatý chlap chodí pomedzi nás a kontroluje toky našej energie. 
„Potili sa mi dlane a brneli končeky prstov,“ ozve sa pani, keď nás bradatý šaman vyzve, aby sme zreferovali, čo sme pritom cítili.
„Točila sa mi hlava a búšilo srdce,“ pridá sa útle dievča, červené v tvári.
„Mne úplne vyschlo v krku,“ povie chudý muž vo svetri bez farieb. 
Cez prestávku vybehnem na kopec za penziónom. Sedím na zelenej lúke a cítim sa úplne stratená. Vlaky už nepremávajú, musím ostať na noc. Načo som sa to len dala nahovoriť! Ľahnem si do trávy a zavriem oči. Túžim zmiznúť.
  
To bolo v lete 2007. Hoci nedokážem v tele ovládať prúdenie energie, tie stoličky ožili. Sedeli na nich ľudia so svojimi prehrami a príbehmi. Zo šamana sa vykľul Jozef, pevne zakorenený v zemi, s príkladným držaním tela a smejúcimi sa očami. Napísal úspešnú knihu a vtedy mi veľmi pomohol. Tvrdí, že nie sme o nič menej sexi ako Boh, a že to chce iba kľud a nohy v teple. V zdravom tele strach nemá šancu. Dychové cvičenia spomalia vaše dni. Ale je to ťažké. Utíšiť sa, nemyslieť a vnímať pod kožou najjemnejšie vibrácie. Najmä vtedy, keď vám na balkóne hrkútajú otravné holuby a pod ním trúbia nákladné autá. V to leto som sa uvoľnila. Pobyt v prírode a príjemné posedenia pôsobili ako balzam na dušu. Akoby sme všetci na chvíľu vystúpili z našich životov, ubytovali sa v chate, ktorú strážil veľký huňatý pes a dívali sme sa na veci s odstupom. A veruže to bolo na smiech. To naše večné tápanie. Trápenie a hľadanie.

Podobné kurzy sa rozmohli ako huby po daždi. Dnes fičia meditácie, skupinové terapie, či odblokovanie tráum vašich predkov. Čistia sa čakry, odriekajú tantry. Môžete navštíviť kurz, počas ktorého musíte byť tri dni ticho. Inde postavia pred vás čokoládovú tortu a budú analyzovať ako zareagujete. Desať centimetrov medzi vami a čokoládovou tortou prezradí o vás všetko. Novodobí šamani majú na ružiach ustlané. Doba je komplikovaná, zúfalo hľadáme riešenia. Keď to nejde, vznikajú choroby. Uzlíky nervov sa menia na hrčky a nastupujú lekári. Bohovia v bielych plášťoch. 

Režú, vyberajú, šijú, predpisujú.

Mini príbeh z nemenovanej nemocnice:

„Sestrička, zapadol jej jazyk, dusí sa!“
„Idem si pre rukavice.“
Moja známa nelenila a vytiahla svojej omdletej mame jazyk bez rukavíc. 
Mladý lekár sa prizeral.
„Pán doktor, mám aj resuscitovať?“
Zachraňujú. Niektorých treba vyzvať a pripomenúť im, čo za prísahu to skladali, ale zachraňujú. Mnohí žijeme len vďaka nim.

Keď lekárovi ukážete ekzém na rukách, odporučí vám masť. Šaman sa spýta, či máte krízu v partnerskom vzťahu. Keď sa vám zle dýcha, lekár predpíše sprej do úst. Šaman bude chcieť vedieť, aké ste mali detstvo. Jedni riešia dôsledok, druhí príčinu. Tí prví vás posielajú do lekárne, tí druhí chcú, aby ste sa pozreli hlboko do zrkadla. 

Aké by to bolo, keby dali hlavy dokopy?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: V Bratislave sa opäť protestuje proti korupcii

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?