Som 25 ročná starena, ktorá nespala už tri roky

Autor: Monika Nagyova | 29.5.2014 o 9:00 | Karma článku: 12,98 | Prečítané:  9149x

Raz v noci som sa zobudila a nedokázala som už zaspať. Bezradne som čakala na svitanie. Ráno som sa vychystala do školy. Ak by som vtedy tušila, že spať už nikdy nebudem, určite by som sa na prednášku vykašľala.    

Trvalo mi sedem prebdetých nocí, kým som si uvedomila, že mám problém. Tie noci boli príšerne dlhé. Prenasledovalo ma stotisíc myšlienok, ktoré mi nedovolili bezstarostne odfukovať na vankúši. Začala som byť podráždená a nemala som chuť do jedla. 

Doktorka mi predpísala tabletky. Boli mojim vykúpením.  

Nevedela som sa dospať. Stala som sa letargickou a nevnímavou. Bola som ako prázdna plastová fľaša. Ľahučká, zbytočná, len si do nej kopnúť. Nedokázala som cez deň normálne fungovať. Postupne som si zohnala lieky na energiu, dobrú náladu, otupenie zmyslov, dobrý spánok a pokojnú myseľ. Tri guľaté obludy ráno a tri večer. Zamotala som sa do denných dávok. Ale dokázala som sa smiať a vykročiť na denné svetlo so skriptami pod pazuchou. Začala som fajčiť. Pauzy medzi jednotlivými cigaretami sa nebezpečne skracovali. Potrebovala som peniaze.  
 
Moja teta mala na mňa slabosť, preto som jej zazvonila pri bráne. Otvorila nezmenená. Dobrosrdečná a jednoduchá. Zlaté prstene škrtili jej tučné prsty. 
„Už sem vôbec nechodíš,“ prehlásila, keď som si sadla za kuchynský stôl. Čo tá vie o živote. O pekle, ktoré musím riešiť. 
„Tvoj strach je horší ako realita,“ utrúsila, keď krájala bublaninu. „Slzy sú najlepší liek na svete.“ Špičkou noža vybrala z koláča čierne ríbezle a zhltla ich. 
„A na čo sú ti tie peniaze?“
My závislé vieme bravúrne zahovárať a uprene hľadieť do očí. Za jej peniaze som zohnala materiál, ktorý umlčal moje zlé svedomie.  

Nechala som školu, aj internát. Prenajala som si izbu a začala pracovať v reštaurácii. Mala som veľa milencov, všetci mali rovnakú farbu a veľkosť. Bieli, okrúhli, akurát do dlane. Podporné látky v kombinácii s alkoholom parádne zefektívnil účinok. Z práce ma neskôr vyhodili. Nezáležalo mi na tom. Hlavu som mala plnú pastiliek. 

Telo mi nestíhalo, raz v utorok som skolabovala a skončila v húkajúcej sanitke. 

V nemocnici mi naordinovali nových milencov a do žíl púšťali výživu. Psychologička mi na nespočetných sedeniach sotva ráčila venovať oficiálny pohľad. Dívala sa len do papierov. Po mesiaci ma doráňanú konečne prepustili. 

Učím sa byť tam, kde som. Sadnem si na obrubník najrušnejšej ulice a vnímam okolie. Žena s obhryzenými nechtami, muž, ktorý jačí do telefónu a potom nahnevane buchne svojho syna po hlave. Sú aj oni na tabletkách? Už nikdy nechcem prebdieť noc. Brieždenia sa bojím viac ako smrti. Mám vrásky a nedokážem plakať. Obdivujem ľudí, ktorí majú poriadok v hlave a vedia kde je sever. A nikomu sa nechvália. Takých hneď spoznáte. Na pleti sa im odráža hlboký spánok a v očiach tkvie istota. Chcem byť ako oni. Ostrovom, ktorý nezaleje voda a neodfúkne tajfún. 

Včera sa v mojej ríši piluliek čosi pokazilo a ráno o tretej som otvorila oči. Dusili ma obavy. Zdvihol sa vietor a vzduch zvlhol. Prišlo to bez ceremónii a nenápadne, ako pravá láska. Najprv iba kvapka, dve, a potom sa rozpršalo. Planéta ticho šepkala a ja som sa konečne rozplakala. Som 25 ročná starena, ktorá nespala už tri roky. Volám sa Diana, narodená v znamení Rýb. Autorka ma vymyslela. Bola inšpirovaná skutočnými príbehmi z jej okolia. Čoraz viac ľudí otvára krabičky s liekmi. Odborná pomoc nie je vždy na osoh. Pre niektoré biele plášte sme len papierom počmáraným latinskými názvami. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?